Belçika’da sahte PCR sonucu gösterenlere hapis cezasıBelçika'da sahte PCR sonucu gösterenlere hapis cezası

Belçika’da uçak seyahatlerinde istenen negatif sonuçlu PCR testi yerine bunun sahtelerini sunan 160 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme 16 kişiyi değişen sürelerde hapisle cezalandırdı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki havalimanında seyahat edebilmek için sahte PCR testi gösterirken yakalanan 16 kişi 1 yıla varan hapis cezalarına çarptırıldı.
Brüksel mahkemesinde görülen davalarda, Covid-19 salgınıyla mücadele için uçak seyahatlerinde istenen negatif sonuçlu PCR testi yerine bunun sahtelerini sunan 160 kişi yargılandı. Bu kişilerden 16’sına sahtecilikten değişen sürelerde hapis cezaları verildi.

Duruşmalara gelmeyen 12 kişiden 11’i hakkında 6 ay hapis ve 1600 euro para cezasına hükmedildi.

Bir kişi ise sahte test sonucu verdiğinde Covid-19 hastası olduğu için ceza iki katına çıkarıldı ve 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer kişilere de 60 saatlik kamu hizmeti yapma zorunluluğu getirildi.

Brüksel mahkemesinin cezalarla ilgili gerekçesinde, sahte test sonucu verenlerin bencilce davrandığı, toplum karşıtı davranış sergilediği, ayrıca başkalarının hayatını tehlikeye attığı belirtildi.

Mahkeme kararında, “Davalılar, seyahat edebilmek için kendi özgürlüklerini kamu çıkarının, özellikle de başkalarının yaşama özgürlüğünün üzerinde tutmuş, isteyerek toplum sağlığını tehlikeye atmıştır” denildi.

Belçika’da son aylarda seyahat edebilmek için sahte test sonucu veren 820 kişi havalimanı yetkililerince yakalandı. Bu kişilerin büyük çoğunluğu 750 euro para cezasını kabul etti. Para cezasını kabul etmeyenler ise gruplar halinde mahkemelerde yargılanıyor.

Leave a Comment

Untitled youtube mp3 mp3 indir Blaze Clan